Üzleti Harcművészet

NAV ellenőrzés tagi kölcsön miatt

A tagi kölcsön miatt ellenőrzésre mindig számíthat!

Minden évben be kell küldeni az előző évről készített társasági adó bevallást.

A társasági adó bevallásban a tagi kölcsön összegét fel kell tüntetni.

A tagi kölcsönt a könyvelő rendszerint a hosszú lejáratú, vagy a rövid lejáratú kötelezettségek között tartja nyilván, és a bevallásban is ezek valamelyikeként tünteti fel. A kérdés az, hogy a bevallásban a könyvelő a tagi kölcsönt az „alapítókkal szemben fennálló kötelezettség”-ként jelöli meg, vagy „megfeledkezik” ennek a rovatnak a kitöltéséről.

Ha a bevallásban a könyvelő a tagi kölcsönt az „alapítókkal szemben fennálló kötelezettség”-ként jelöli meg, akkor a tagi kölcsön célellenőrzésre még abban az évben elkerülhetetlenül sor kerül.

A társasági adóbevallást ugyanis elektronikus úton kell beküldeni, és annak feldolgozása is elektronikus úton történik meg, aminek eredményeként az adatok elektronikus adatbázisba kerültek, így automatikusan elkészült a tagi kölcsön ellenőrzés alá eső adózók adatbázisa is.

Sokan nem várták meg a május végét a társasági adóbevallás beküldésével, ezért az ellenőrzések már márciusban megkezdődtek.

Ha az ellenőrzés során a tagi kölcsönt nyújtó személy nem tudja kétséget kizáró módon bizonyítani azt,hogy a tagi kölcsönt adózott eredetű pénzből adta a cégnek, akkor az adóhivatal rá is, és a cégre is csapást fog mérni.

1. A tagi kölcsönt nyújtó személyt fenyegető következmények:

Az ellenőrzés a tagi kölcsönt nyújtó tagnál a vagyonosodási vizsgálat eredményeként megállapítja az adóhiányt, elrendeli annak megfizetését, kiszabja az adóhiány 50-200 %-át kitevő adóbírságot, és a jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő késedelmi pótlék megfizetését is előírja a tagi kölcsön nyújtásának kezdő időpontjától.

Megtörténik, hogy a NAV büntetőeljárást kezdeményez a tagi kölcsönt nyújtó személy ellen, a Btk. 396. §-ba ütköző költségvetési csalás bűncselekménye miatt azért, mert a NAV szerint a tagi kölcsönt csak eltitkolt jövedelemből szerezhette a tagi kölcsönt nyújtó tag.

2. A tagi kölcsönben részesülő céget fenyegető következmények:

Ha taggal szemben lefolytatott vagyonosodási vizsgálat a tagnál adóhiányt állapít meg, és azt, hogy a tagnak nem volt a tagi kölcsön befizetéséhez elegendő adózott jövedelme, akkor az adóvizsgálat a céggel szemben folytatódik, mivel a tagi kölcsön nagy valószínűséggel a cég eltitkolt bevételeiből került a taghoz. Emiatt az adóellenőrzés a cég bevételeit a tagi kölcsönnel érintett időszakra becsléssel fogja megállapítani, és a céggel szemben is adóhiányt, adóbírságot állapít meg, és késedelmi pótlék megfizetésére kötelező határozatot fog hozni.

Az adóellenőrzés nemcsak közvetlenül a magánvagyont fenyegeti, hanem magát a céget, és így a tag jövőbeni megélhetését is.

Amíg nem kezdődött meg az adóellenőrzés, addig a legtöbb esetben még van megoldás a tagi kölcsön kivezetésére, ha megkezdődött, akkor már nem.

A konzultációért nem kérünk pénzt.


Kérjen időpontot, vagy kérdezzen!

Tagi Kölcsön

A könyvelésből a tagi kölcsönt el kell tüntetni.

Tovább....

Pénztárhiány

Néha előfordul, hogy a nyilvántartások tartalma eltér a valóságtól.

Tovább....

Cég megszüntetés

Mindannyian meg fogunk halni egyszer, és a cégünk sem örök életű.

Tovább....

Biztonságos cégfelépítés

Offshore cégek nélkül is kialakítható a megfelelő cégszerkezet.

Tovább....

Vita a tulajdonosok között

Akarat érvényesítés a cégtársakkal szemben

Tovább....

Ügyvédünk

Tovább...

Esetek

Jellemző problémák és azok megoldása

Tovább....